Sedam osnovnih principa međunarodne definicije korporativne digitalne odgovornosti
Zahvaljujući Mariji Đurović za njenu pomoć u prevodu na crnogorski jezik.
With thanks to Marija Djurovic for her assistance with translation into
Montenegrin.
Ako želite da podržite CDR manifest, možete ga podržati kao pojedinac ili kao organizacija na internet stranici (na engleskom jeziku): https://corporatedigitalresponsibility.net
Tokom 2021. godine, međunarodna grupa akademika, korporativnih praktičara i objavljenih autora sarađivala je na konsolidaciji njihovog postojećeg rada u jedinstvenu, međunarodnu definiciju koja izvlači najbolje iz svakog od njih, kako bi izgradila skup principa koji će vas voditi na vašem putovanju u vezi sa digitalnom odgovornošću.
Korporativna digitalna odgovornost (“Corporate Digital Responsibility” - CDR) je skup praksi i ponašanja koji pomažu organizaciji da koristi podatke i digitalne tehnologije na društveno, ekonomski i ekološki odgovoran način.
Jasna i nedvosmislena javna izjava o namjeri da se pozitivno utiče kako na planetu tako i na društvo, u kombinaciji sa jasnoćom definisanja svrhe. Posvećenost snažnom i odgovornom digitalnom upravljanju o kojoj svjedoči, na primjer, primjena Odbora za digitalnu etiku i težnja za prevazilaženjem i zalaganjem zaunapređenje zakonodavstva, propisa i etičkih smjernica u geografskim prostorima u kojima organizacija posluje.
Kliknite ovdje za više detalja u vezi ovog principa.
Posvećenost jednakosti, raznolikosti i uključenosti u organizaciju i prošireni lanac snabdijevanja, osiguravajući da su rezultirajući proizvodi i usluge svima dostupni i pogodni za potrošnju. Pored toga, zaposleni koji učestvuju u izgradnji, isporuci i podršci tim proizvodima i uslugama tretiraju se odgovorno i pošteno.
Kliknite ovdje za više detalja u vezi ovog principa.
Snažniji fokus na zaštitu ličnih podataka, podršku poboljšanju privatnosti uravnotežene sa identitetom, rješavanje digitalnog siromaštva u pristupu vještinama i razumijevanju i zaštiti cijelog društva od štetnih posljedica digitalnih proizvoda i usluga.
Kliknite ovdje za više detalja u vezi ovog principa.
Razmatranje ekonomskog i društvenog uticaja odluka unutar organizacije. Transparentnost u pogledu organizacione upotrebe algoritama i podataka sa akcionarima, zaposlenima i potrošačima. Pravedniji udio dobitaka kako unutar tako i izvan organizacija, i minimiziranje ekonomskog uticaja na zajednice kroz održivu automatizaciju.
Kliknite ovdje za više detalja u vezi ovog principa.
Preduzeti korake za poboljšanje potražnje potrošača za ekološki i društveno boljim proizvodima, podržati i inkubirati više MSP (malih i srednjih preduzeća) u lancu snabdijevanja čistih tehnologija, zelenih tehnologija, organskih i malo otpada i investirati u inicijative održivog i društvenog uticaja.
Kliknite ovdje za više detalja u vezi ovog principa.
Razumijevanje i izvještavanje o korporativnom uticaju u odnosu na ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih nacija ili slično. Inovirati i prevazići negativnost ugljenika, inovirati i riješiti najveće izazove.
Kliknite ovdje za više detalja u vezi ovog principa.
Primijeniti IT strategiju za životnu sredinu, razumjeti posljedice tehnologije, prebaciti upotrebu energije na obnovljive izvore energije, ublažiti i minimizirati uticaj i minimizirati upotrebu kompenzacije.
Kliknite ovdje za više detalja u vezi ovog principa.
Upotreba termina korporativna digitalna odgovornost (CDR) porasla je od kada se prvi put redovno pojavljivala u definicijama koje se pojavljuju širom Evrope od oko 2018. godine do danas. Posebno je bila rasprostranjena u DACH regionu, sa mnogim organizacijama širom Njemačke i Švajcarske koje su aktivno uključene. Tokom pandemije, proširio se dalje sa redovnim referencama koje se pojavljuju u zemljama kao što su Južna Koreja, Kina, SAD i ostatak Evrope.
Mnoge od objavljenih definicija usko su usklađene u 80-90% definicije, iako neke donose važan dodatni faktor koji je očigledno vrijedan razmatranja. Ono što im je svima zajedničko je priznanje da je odgovornost kompanija da poboljšaju pozitivne društvene uticaje digitalnih i da minimiziraju negativne izvan zakonskih obaveza.
Cilj ovog rada, koji sadrži evoluciju definicije CDR-a, infografike i skup principa, jeste da objedini sadržaj u više definicija u obliku koji bi se mogao opisati kao CDR manifest – proizveden u saradnji sa brojnim onima koji su uključeni u originalnu produkciju koncepta i objedinjavanje međunarodnog jezika oko CDR-a.
Autori (abecednim redom ispod) ovog kolaborativnog rada uključuju tri redovno citirane originalne definicije CDR-a, a druge redovno usred njegove tekuće evolucije:
Pretpostavka CDR-a je da se digitalne tehnologije mogu koristiti za stvaranje pozitivnih uticaja za sve nas. To smo jasno vidjeli tokom pandemije. Gdje bismo bili bez mogućnosti da značajni djelovi radne snage mogu efikasno da rade od kuće koristeći alate za saradnju kao što su Zoom i Teams, povezani putem široko-pojasnih veza velike brzine; kupovina u supermarketu putem interneta, konsultacije sa našim ljekarom preko aplikacije ili još mnogo primjera. Međutim, suprotno tome može biti da naša privatnost nikada nije ugroženija, naše lozinke su sve više izložene sajber napadima i curenju podataka, a ciljane lažne vijesti i pojačane teorije zavjere prijete demokratiji. CDR je nastao iz hipoteze da korporacije imaju veću odgovornost da stvore pozitivnije ishode za društvo i planetu, kao i da ublaže uticaj zloupotrebe ili zloupotrebe digitalne tehnologije.
Ali prije nego što istražimo CDR detaljnije, važno je da proširimo termin, digitalni. Pitanje: Šta je digitalno?
MCA[1] (u Velikoj Britaniji) definisao je Digital 2014. godine kao dio svoje Digitalne godine, čija je suština najbolje shvaćena kao "Digitalno je stvaranje novog kapitalizma, sa novim mogućnostima i novim izazovima". U različitim fazama onoga što danas smatramo "digitalnom revolucijom", Digital je različito percipiran od strane različitih vrsta organizacija:
Danas digitalno smatramo kombinacijom agilnosti i fleksibilnosti, koja je "rođena na webu," koristeći nove tehnologijekoje stvaraju, obrađuju i razmjenjuju podatke za isporuku proizvoda i usluga potrošaču. Te "tehnologije" uključuju cloud, mobilnost, internet-of-things, blockchain, kvantum, automatizaciju, mašinsko učenje i vještačku inteligenciju i još mnogo toga. "Proizvodi i usluge" mogu biti remetilački, efikasniji, jeftiniji, lakše dostupni.
Štaviše, tempo promjena tih tehnologija, u kombinaciji sa organizacijama koje brže posluju u isporuci remetilačkih ili inovativnih proizvoda i usluga, takav je da se pokazalo da je ljudima teško da prate – kako u usvajanju tih proizvoda, tako i u sposobnosti poslodavca i zaposlenih (u tradicionalnim preduzećima) da razviju nove vještine.
Upravo je ova percipirana ekspanzivna digitalna podjela (koja se smatra ne samo pristupom široko-pojasnoj povezanosti, već i kao mogućnost pristupa nizu potrebnih tehnologija, alata i vještina) dovela do stvaranja korporativne digitalne odgovornosti, barem u pogledu evolucije definicije Atos/Worldline.
Međutim, može se reći da je ideja evoluirala iz više perspektiva. Iz perspektive digitalnog poslovanja (posebno GAFA) to bi mogla biti nužna potreba za boljom društvenom odgovornošću ICT kompanija od uspona Interneta. Pored toga, može se uzeti u obzir perspektiva nadležnosti koja vidi nove poslovne i društvene opcije sa digitalizacijom i neophodnošću mekih zakona (ili smjernica za digitalnu etiku) kao dodatak regulativi (vidjeti CDR Inicijativu Savezne agencije za pravosuđe i zaštitu potrošača u Njemačkoj). I što je najvažnije, iz perspektive održivosti postalo je sve očiglednije da su ekološki efekti digitalnog razvoja (na primjer centri podataka, kripto algoritmi itd.) dugo bili ignorisani.
[1] Management Consultantions Association (MCA) – Trgovačko udruženje u Velikoj Britaniji
Najveći dio fokusa i evolucije CDR-a bio je širom DACH (Njemačka, Austrija, Švajcarska) regiona Evrope. To je proizašlo iz prvobitnog interesovanja za njemačku vladu (Savezno ministarstvo pravde i zaštite potrošača), koju su potom prestigla poslovna udruženja, kojima je često dominirao tehnološki sektor. Došlo je do šireg interesovanja i upotrebe termina CDR u susjednim geografskim područjima kao što su Poljska i Italija. Na drugim mjestima, posebno u Velikoj Britaniji i Francuskoj, fokus je na sastavnim djelovima CDR-a (na primjer, ekološka odgovornost plus digitalna etika), a ne na holističkoj viziji samog CDR-a. Od 2021. godine, međutim, vidjeli smo interesovanje sa daljih terena, jer se Samsung (Južna Koreja) obavezao na CDR u saopštenju u januaru 2021. godine, a i članci koji počinju da se pojavljuju u Kini i SAD-u, kao što je akademski rad Jochen Wirtz iz oktobra 2022. https://doi.org/10.1177/10946705221130467.
Mnoge od ovih inicijativa imaju tendenciju da budu sadržane u zemlji aktivnosti. Na primjer, 2021. godine Njemačko udruženje za digitalnu ekonomiju (BVDW) definisalo je CDR kao dio takozvane aktivnosti "CDR Building Bloxx," ali iako njene članice uključuju brojna međunarodna preduzeća, veoma je usredsređen na Njemačku i zapošljavanje i ekonomski položaj u Njemačkoj. Slično tome, odličan rad o CDR-u koji je proizvela Ethos Fondacija u Švajcarskoj 2020. godine usmjeren je na odnos između investicionog fonda i brojnih vrhunskih švajcarskih (opet međunarodnih) preduzeća – zaista, možda je vrijedno spomenuti i Švajcarsku digitalnu inicijativu, da, iako nije označena kao CDR, radi zanimljiv posao oko sertifikacije odgovarajuće upotrebe podataka i fokusiranja na sigurnost i privatnost.
Postoje neke odlične globalne i regionalne koordinisane aktivnosti, ali one imaju tendenciju da budu za jedan odkomponentnih djelova CDR-a, a ne za CDR u cjelini. Na primjer, Svjetski ekonomski forum ima veoma snažan trenutni fokus na etičku vještačku inteligenciju (koju predvodi Kay Firth-Butterfield), a Program Ujedinjenih nacija za životnu sredinu radi na globalnoj digitalnoj transformaciji, takođe sa ključnom ulogom u pokrenutoj Koaliciji za održivost digitalne životne sredine (CODES) 2021. godine, što je rezultiralo pokretanjem Globalnog akcionog plana CODES za održivu planetu u digitalnom dobu 2022. godine. Takođe, relevantno je napomenuti da postoji niz drugih embrionskih susjednih pokreta ili grupa koje imaju slične ciljeve kao CDR, iako ne koriste termin eksplicitno – na primjer Digital with Purpose, i Tech for Good.
Namjera ovog rada, i agregacija najboljih različitih definicija je stoga jednostavna, da pruži globalnu perspektivu o tome što CDR može biti, i kako ga organizacije mogu koristiti kao holistički okvir da opišu šta rade u okviru granica njihovog poslovanja, ali što je zaista važno, izvan njihovog poslovanja – navesti ih da dalje razmišljaju o pozitivnom uticaju koji mogu imati koristeći digitalne tehnologije za inovacije za rješavanje društvenih izazova.
Kao što je ranije navedeno, sve definicije su široko usklađene i efikasne u pomaganju preduzeću da razmišlja o svojim korporativnim odgovornostima u kontekstu digitalnih tehnologija i usluga. Pristup koji smo zauzeli je ne da izmišljamo ponovo, već da najbolje djelove svake od definicija postavimo povrh postojećih principa. U tom kontekstu vratili smo se originalnim principima korporativne odgovornosti (CR, naime ekonomski, ekološki i društveni), ali smo ih posebno razmatrali kroz digitalni objektiv. Sa CDR-om, perspektive CR-a su se proširile i uključivale efekat u digitalnoj sferi. Postoje razni prijedlozi kako digitalna perspektiva komunicira sa tradicionalne tri. U "četvorostrukom modelu" četvrta sfera digitalnog upravo je dodata u tri sfere: ekonomsku, ekološku i društvenu.
U varijaciji ovog Michael Wade (slika 1) predložio je model gdje četvrti krug – tehnološki – u suštini funkcioniše kao filter za trojicu jer je tehnologija (i digitalna) protkana kroz sve u današnjem digitalnom svijetu.
Predlažemo da samo dodavanje četvrte dimenzije zajedno sa ostalima ne bi bilo u skladu sa dalekosežnim efektima digitalizacije koji čine pandan fizičkom svijetu. Stoga predlažemo, na osnovu rada dr Saskia Dörr (2021), integrisani CDR model sa društvenim, ekološkim i ekonomskim efektima koji pokazuju njihov uticaj u fizičkom i/ili digitalnom svijetu. Ovo naglašava da uticaji digitalnih aktivnosti ne ostaju u digitalnom svijetu i da efekti u digitalnom i fizičkom svijetu utiču jedni na druge.
Razmjere nekih od izazova sa kojima se trenutno suočavamo su takve da nije dovoljno samo razmatrati granice organizacije kao odgovornost direktora da naprave razliku. Na primjer, iako je važno da preduzeće prizna odgovornost za ublažavanje sopstvenog uticaja na životnu sredinu, obim izazova je da nam je potrebno mnogo da idemo dalje od toga (izvan neto nule ili ugljenično negativne) i da inoviraju kako bi stvorili proizvode i usluge koji imaju društveni ili ekološki uticaj iznad i izvan uticaja same organizacije. Štaviše, možemo reći slično o digitalnoj etici u priznavanju da je jedna stvar biti usklađen sa GDPR-om kao organizacijom, ali nešto sasvim drugo imati pozitivan uticaj na način na koji se upravlja ličnim podacima za društvo u cjelini, na primjer zagovaranjem za poboljšano zakonodavstvo ili isporuku poboljšanih proizvoda. Ukratko, moramo eksplicitno sagledati spoljni uticaj koliko i obezbjeđivanje da je unutrašnja organizaciona kuća u redu.
Slika 1 (Tabela): Michael Wade (MIT Sloan Review, 2020)
Vrijedno je pomenuti Ethos definiciju CDR-a, jer je vođena iz perspektive nekoga ko donosi investicione odluke u ime društva (penzioni fondovi). Iz toga proizilaze neke sjajne tačke koje zahtijvaju da budu uključene, od kojih je najvažniji zahtjev Upravnog odbora da ima javni kodeks digitalne odgovornosti. Umjesto da se dodijeli bilo kojem određenom dijelu kvadranta, ovaj prvi vodeći princip Ethos definicije čini se centralnim za sve.
Vezano za postojanje koda je princip objavljivanja tog koda na potpuno transparentan način, i ne samo to, već i primjena tog principa na svu upotrebu podataka i tehnologija kao što je vještačka inteligencija (AI) – u suštini, transparentnost objašnjive vještačke inteligencije (AI). Ključna riječ ovdje je transparentnost i uvjerljivost javnih zahtjeva. Sa sve većim fokusom ESG izvještavanja i odrednicama koje pokušavaju da idu dalje izvan tržišne hajke i digitalnog pranja u stvarnost, onda će transparentnost pridržavanja tog koda biti ključna komponenta, i iz tog razloga, dodali smo transparentnost ekonomskom CDR kvadrantu.
Upravni odbor mora osigurati da kompanija ima Kodeks digitalne odgovornosti koji pokriva glavna pitanja sa kojima se kompanija suočava i odmjerava njihovu značajnost u odnosu na sektor aktivnosti i specifične karakteristike kompanije. Upravni odbor je odgovoran za pokrivanje svih digitalnih pitanja i provjeru svake godine da li je pokrivenost relevantna. Kodeks treba da pokriva najmanje sljedeća pitanja:
Kao dio kreiranja CDR definicije u okviru rada Atosa (i Worldline-a), 2017. godine sprovedeno je globalno istraživanje o tome kako se ljudi osjećaju prema tehnologiji. Ovo je konkretno pokušaj da se razumije koji su to obrasci koji su doveli do uspješnog usvajanja i gdje je strah ili nedostatak povjerenja veći. U suštini, rezultati se mogu sažeti tako da je ljudima bilo najudobnije tamo gdje su proizvodi bili izuzetno praktični – jednostavni za upotrebu, uštedjeli vrijeme – ili gdje su imali potencijalnu ličnu zdravstvenu korist. U širem smislu, to je dovelo do snažnog fokusa u njihovoj CDR definiciji oko pristupačnosti proizvoda i fokusa na digitalno blagostanje. U nekim razgovorima oko CDR-a, fokus je na sprečavanju zloupotrebe ili neprimjerene upotrebe podataka korišćenjem digitalnih tehnologija, ali je važno generalno razmotriti pozitivno stvaranje proizvoda i rješenja koja pomažu u guranju ishoda u pravom smjeru. Iz tog razloga, Digitalno blagostanje je uključeno pored „korisničkog, pristupačnog i praktičnog dizajna proizvoda".
Sa klimatskim događajima koji dominiraju vijestima nakon pandemije 2021. godine, sada je jasno da je nemoguće odvojiti društvenu održivost od održivosti planete. Ovaj veliki naglasak na ekološki aspekat CDR-a takođe prepoznaje ubrzanje fokusa i interesovanja u ovoj oblasti na pozadini revitalizovanog Pariskog sporazuma, COP26 i nastojanja da se realizuju ciljevi održivog razvoja Ujedinjenih nacija (SDGs) do 2030. godine. Zanimljivo je da je to bio jaz u definiciji Atosa, ali je bio zastupljen u većini drugih definicija.
Prvobitni fokus ovog kvadranta u definiciji Michael Wade-a bio je čvrsto usmjeren na aktivnosti u okviru organizacionog opsega – naime recikliranje otpadne tehnologije, odgovarajuće odlaganje i korišćenje obnovljive energije, a sve to je apsolutno ključno. Međutim, ovo je oblast koja se brzo razvija i pandemija je ubrzala interesovanje i fokusirala se na nju u poslednjih nekoliko mjeseci, potpomognuta nizom novih inicijativa kao što je Evropski zeleni dogovor, koji je nedavno potpisalo 26 tehnoloških kompanija.
Prvi važan dodatak unutrašnjem kvadrantu životne sredine je upotreba digitalnih tehnologija (IOT, AI percepcija kao što su OCR, NLP itd.) za agregaciju podataka i izvještavanje koje omogućava stvaranje kontrolnih tabli u realnom vremenu u preduzećima koja im omogućavaju da efikasno upravljaju bilo kojim projektima kroz objektiv uticaja na životnu sredinu. To smo vidjeli sa velikim međunarodnim organizacijama koje su se obavezale na ugljeničnu neutralnost, ili u nekim slučajevima i ugljenično negativne.
Drugi set, a nadovezujući se na principe iz prethodnog dijela, odnosi se na upotrebu digitalnih tehnologija za inovacije i stvaranje proizvoda koji imaju pozitivan uticaj na životnu sredinu – bilo da se radi o klimatskim promjenama, biodiverzitetu ili održivosti resursa. S tim u vezi, "Inovativno korišćenje digitalnog kreiranjem proizvoda i usluga za uticaj na životnu sredinu" takođe je dodalo neke od aktivnosti Tehnologije za dobre i kolaborativne inovacije viđene na globalnom nivou. Ovim se priznaje rad Programa Ujedinjenih nacija za životnu sredinu (kao dio CODES-a, i sam po sebi) da radi sa zajednicama i preduzećima na kreiranju proizvoda i usluga oko njegovog dobro raspoređenog programa digitalne transformacije.
Najveće pitanje za CDR u svom embrionalnom obliku bilo je da li će ostati akademski koncept ili preći na masovno usvajanje od strane preduzeća. Kritičan za to je uvjerljiv razlog za promjenu – kako bi to donijelo povećane prihode, poboljšalo marže? U suštini, kako je potreba za promjenom izražena u kontekstu ekonomskih modela koje poznajemo poslednjih nekoliko decenija.
Nesumnjivo se dešava promjena. Već smo ranije pomenuli Ethos kao primjer organizacije koja želi da donosi investicione odluke na osnovu sposobnosti organizacija da opišu svoje poslovanje u održivom uticaju koji imaju na svijet. Zaista, one organizacije koje sada imaju više bodova na ESG-u već pronalaze pozitivne posljedice, na primjer jeftiniji pristup kapitalu. Osim toga, uticaj niskih ESG rezultata se takođe očigledno vidi sa reputacijskim uticajem i teškim privlačenjem milenijumskih talenata.
Vidimo vidljive rasprave o oporezivanju i regulaciji velikih tehnologija, djelimično obuhvaćenih ekonomskim kvadrantom definicije Michael Wade-a, kao i fokus na održive i transparentne lance snabdijevanja i razmatranja u pogledu održive automatizacije – održavanje snažnog fokusa na evoluciju radne snage izvan neposrednog poslovanja. Predloženi dodatak tome je ulaganje u društveni uticaj, prepoznajući nedavni rast obveznica sa socijalnim uticajem (SIB) i obveznica za uticaj na razvoj (DIB). Iako to nije uvijek neophodno digitalno omogućeno, jasno je da postoji uloga digitalnih tehnologija i analitike podataka (koja se koristi etički) da naprave stvarnu razliku kako ekonomski pejzaž nastavlja da se razvija.
Konačno, ovo takođe predstavlja još jednu važnu konstrukciju, koju zapravo predlažemo da se doda centru sa odgovornošću za dijeljenje Kodeksa digitalne odgovornosti, a to je usklađivanje sa organizacijama koje definišu svrhu. Mnoge organizacije su usred revizije i redefinisanja svoje svrhe takve da jačaju vezu između svake od svojih kompanija, njihovih klijenata, njihove zajednice i, što je najvažnije, njihovih kolega.
Svaka strana treba da ima vjeru i povjerenje u sprovođenje ovih promjena kako bi zaista napravila razliku. Proživjeli smo deceniju različitih krivih marketinških uzbuđenja – pranja oblaka, zelenog pranja i još mnogo toga. Sada organizacije ne samo da moraju reći pravu stvar, već je moraju sprovesti u djelovanje kako bi osigurale da svi akteri – bilo da se radi o organizaciji javnog ili privatnog sektora – vide i osjete promjenu, te svoje povjerenje ulože u organizaciju koja je uspješno vodila njihovu transformaciju kako bi stvorila pozitivan uticaj na održivost naše planete i društva.
Brojne CDR definicije i inicijative su već pomenute u tekstu iznad. Za potpunost, sljedeće su takođe aktivne i u lokalnim geografskim područjima.
CDR Kodex od CDR inicijative (Njemačka)
Devet principa pokazuju ciljeve CDR-a i podrške kompanijama prilikom izbora mjera. Oni su dopunjeni sa pet oblasti djelovanja: rukovanje podacima, obrazovanje, zaštita klime i resursa, angažovanje zaposlenih i inkluzija. CDR Kodex su razvili korporativni članovi CDR inicijative i objavljen je 2021. godine. Svi članovi se obavezuju da će poštovati i izvještavati o njima. Moderira ga njemačko Savezno ministarstvo pravde i zaštite potrošača i ne odnosi se samo na donosioce odluka u ekonomiji, politici i društvu, već i na potrošače.
Postoji niz drugih pokreta/inicijativa ili šema koje imaju slične ciljeve kao CDR, a to su stvaranje pozitivnijih ishoda za društvo i planetu koristeći tehnologiju i odgovarajuću upotrebu podataka. Ni u jednom posebnom redosljedu ovo ne uključuje:
Digitalizacija u srcu korporativne odgovornosti, zaštita reputacije i povjerenja u organizaciju zaposlenih, kupaca i akcionara
Olakšati i steći povjerenje javnosti uspostavljanjem i pridržavanjem Kodeksa digitalne odgovornosti koji javno proglašava svoj stav, na primjer kako je opisala Ethos Fondacija
Definisati i složiti se sa korporativnom svrhom i razmotriti usklađivanje kako bi se podržala društvena vrijednost i održivost u digitalnom dobu. Izgraditi organizacionu kulturu koja omogućava odgovorne akcije zaposlenih i lidera
Implementirati snažno digitalno upravljanje, na primjer Odbor za digitalnu etiku sa dužnim razmatranjem njegovog sastava i upravljanja
Prevazilaženje i zalaganje za jaču odgovornu regulativu, pridržavajući se, zalažući se za evoluciju i povećavajući vidljivost odgovarajućih pravnih, regulatornih i etičkih pravila po geografiji i tržištima (npr. podaci / vještačka inteligencija), sertifikati (npr. bezbjednost / bezbjednost na mreži)
Pravda, jednakost, raznolikost i inkluzija podstiču potrebu da se različiti akteri, kao što su klijenti i zaposleni, efikasno angažuju u korišćenju digitalnih tehnologija i usluga
Inovativni, pristupačni i inkluzivni proizvodi i usluge
Promovisanje pravde, jednakosti, različitosti i inkluzije
Odgovorna prava na zapošljavanje
Zaštitite podatke i ličnu privatnost, osnažite ljude da se angažuju i razvijaju vještine i zaštitite se od štete radi poboljšanja reputacije i povjerenja.
Implementirati jaku privatnost
Implementacija odgovorne prakse podataka
Promovisanje digitalnih vještina zrelosti
Promovisanje digitalnog blagostanja
Reputaciona potreba da se razmotri ekonomski i društveni uticaj odluka unutar organizacije.
Plan održive i odgovorne automatizacije
Transparentnost sa zainteresovanim stranama sa provjerljivim podacima i algoritmima treće strane
Dijeljenje digitalnih ekonomskih koristi sa relevantnim zainteresovanim stranama
Da biste ubrzali svoj napredak, iskoristite i podržite, nadolazeću ekonomiju čiste tehnologije i ugljenika
Ulaganje u održivost / Životnu sredinu / Povrat uticaja
Koristiti provjerljivi pomak
Ubrzati i inovirati održiva ponašanja potrošača
Da pređete dalje od nulte emisije ugljenika ili negativnog ugljenika na pozitivnu planetu, da stvorite pozitivniji uticaj na planetu od svog organizacionog opsega koristeći digitalne proizvode i usluge
Izvještaj o uticaju poslovanja na procjenu uticaja treće strane
Inovacije i pozitivni uticaji izvan korporativnih granica
Da biste ublažili uticaj vaše organizacije dok se krećete ka ugljeničnoj nuli ili negativnom ugljeniku i neto nuli
Implementacija ekološke IT strategije
Mjeriti, izvještavati, minimizirati upotrebu energije i prelaziti na obnovljivu energiju
Copyright © 2024 Corporate Digital Responsibility - All Rights Reserved.
Check out the Digital Responsibility Forum for services and fractional consulting to help you on your CDR journey.