A digitális vállalati felelősségvállalás nemzetközi definíciójának hét alapelve
Köszönettel tartozom Szabó Anitanak a magyar nyelvű fordításhoz nyújtott támogatásáért és elkötelezettségéért.
With many thanks to Anita Szabó for her support and commitment for this translation into Hungarian.
Ha támogatni szeretné a CDR kiáltványt, akár magánszemélyként, akár szervezetként, akkor a https://corporatedigitalresponsibility.net angol nyelvű honlapon teheti ezt meg.
2021-ben egy nemzetközi, akadémikusokból, vállalati szakemberekből és elismert szerzőkből álló csoport összefogott, hogy meglévő munkásságuk legjavát egy közös, nemzetközi definícióba foglalja, olyan alapvetést megalkotva, amely végigvezet a digitális felelősségvállalás útján.
A vállalati digitális felelősségvállalás (CDR = Corporate Digital Responsibility) olyan gyakorlatok és magatartásformák összessége, amelyek az adatok és a digitális technológiák társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi szempontból felelős használatában segíti a szervezetet.
Egy világos és egyértelmű nyilvános kiáltvány, amely pozitív hatással bír a bolygóra és a társadalomra egyaránt, és egyértelműen határozza meg a célt. Elköteleződés egy erős és felelős digitális vezetés érdekében, amely például egy Digitális Etikai Tanács létrehozásában ölthet testet, és amely jogi, szabályozási és etikai irányelvek meghatározását szorgalmazza és a meglévőkön túlmutatva támogatja azon területeken, amelyeken a szervezet működik.
Kattintson ide, ha további részleteket szeretne megtudni erről az alapelvről.
Elkötelezettség a méltányosság, a sokszínűség és a befogadás elve mellett a szervezetben és kiterjesztve annak ellátási láncában, biztosítva, hogy az így létrejövő termékek és szolgáltatások mindenki számára elérhetőek és fogyaszthatóak legyenek. Továbbá, hogy az e termékek és szolgáltatások létrehozásában, szállításában és támogatásában részt vevő munkavállalók felelősségteljes és tisztességes bánásmódban részesüljenek.
Kattintson ide, ha további részleteket szeretne megtudni erről az alapelvről.
Erősebb hangsúly a személyes adatok védelmén, kiemelten a magánélet és ezzel egyensúlyban az identitás védelmén, a digitális szegénység kezelése mind a készségek, mind a megértés szintjén, valamint a társadalom egészének védelme a digitális termékek és szolgáltatások káros következményeitől.
Kattintson ide, ha további részleteket szeretne megtudni erről az alapelvről.
A gazdasági és társadalmi hatások figyelembevétele a szervezeten belüli döntések során. Átláthatóság az algoritmusok és adatok vállalati felhasználásakor a részvényesek, a munkavállalók és a fogyasztók felé egyaránt. A nyereségek igazságosabb megosztása mind a szervezeten belül és kívül, valamint a közösségekre gyakorolt gazdasági hatások minimalizálása a fenntartható automatizálás révén.
Kattintson ide, ha további részleteket szeretne megtudni erről az alapelvről.
Lépéseket kell tenni az ökológiailag és társadalmilag jobb termékek iránti fogyasztói kereslet fokozására, több cleantech, greentech, bio és alacsony hulladékkibocsátású ellátási láncbeli kkv támogatására és inkubálására, valamint fenntartható és társadalmi hatású kezdeményezésekbe való befektetésre.
Kattintson ide, ha további részleteket szeretne megtudni erről az alapelvről.
Az ENSZ fenntartható fejlődési céljaival és hasonló célokkal szembemenő vállalati hatások megértése és jelentése. Megújulás és a karbonsemlegességi célon túlnőve innovatív és még nagyobb kihívások megoldása.
Kattintson ide, ha további részleteket szeretne megtudni erről az alapelvről.
Egy környezetvédelmi IT-stratégia implementálása, a technológia következményeinek megértése, az energiafelhasználás átállítása megújuló energiaforrásokra, a hatások mérséklése és minimalizálása, valamint az ellentételezés használatának minimalizálása.
Kattintson ide, ha további részleteket szeretne megtudni erről az alapelvről.
A digitalizációs szemléletű vállalati felelősségvállalás középpontjában a vállalati jóhírnév és bizalom védelme áll, mind az alkalmazottak, mind az ügyfelek és az érintettek körében.
A közbizalom kiépítése és kiérdemlése egy nyilvános, meghatározó digitális felelősségvállalási kódex létrehozásával és betartásával, például az Ethos Fund által leírtak szerint.
Vállalati cél meghatározása és elfogadása, valamint összehangolása a társadalmi értékekkel és fenntarthatósággal a digitalizáció korában. Olyan szervezeti kultúra kialakítása, amely lehetővé teszi az alkalmazottak és a vezetők felelősségteljes cselekvését.
Erős digitális irányítás bevezetése, például egy Digitális Etikai Tanács alapítása, amelynek összetétele és irányítási jogköre kellően átgondolt.
Erős, felelősségteljes szabályozás kiterjesztése és szorgalmazása, a megfelelő jogi, szabályozási és etikai szabályok láthatóságával, betartásával és fejlesztésével földrajzi és piaci (pl. adatok/AI), valamint tanúsítványi (pl. biztonság/biztonság online) megfelelések szerint.
Az igazságosság, az egyenlőség, a sokszínűség és a befogadás elve igényli a különböző véleményvezérek, úgy mint az ügyfelek és a munkavállalók, hatékony bevonását a digitális technológiák és szolgáltatások használatába.
Innovatív, hozzáférhető és inkluzív termékek és szolgáltatások
Az igazságosság, egyenlőség, sokszínűség és befogadás elvének népszerűsítése
Felelős foglalkoztatási jogok
Az adatok és a magánélet védelme, az emberek megerősítése készségek elsajátításáért és fejlesztéséért, védelem biztosítása, a jóhírnév és bizalom megerősítéséért.
Az erős adatvédelem implementációja
Felelős adatkezelési gyakorlatok implementációja
A digitális érettségi készségek elősegítése
A digitális jólét elősegítése
Ismétlődő igény a szervezeten belüli döntések gazdasági és társadalmi hatásának mérlegeléséért
Fenntartható és felelős automatizálási terv
Átláthatóság az érdekeltek számára ellenőrizhető, harmadik féltől származó adatoknál és algoritmusoknál
A digitális gazdasági előnyök megosztása az érintett érdekeltekkel
Gyorsított előrehaladás társadalompozitív gazdasági hatással (Impact Economy)
Az előrehaladás felgyorsítása, a Cleantech és a Karbongazdaság kialakulóban lévő területeinek kihasználása és támogatása érdekében
Befektetés a fenntarthatóságba / környezeti / hatásvisszatérítésbe
Ellenőrizhető ellentételezés használata
A fenntartható fogyasztói magatartás felgyorsítása és innovációja
A karbon semleges vagy karbon negatív szemléleten túllépve a Bolygó Pozitív szemléletre való áttérés, hogy a digitális termékek és szolgáltatások segítségével a szervezet hatókörénél kiterjettebb pozitív hatást gyakoroljon a bolygóra.
Jelentés az üzleti tevékenység hatásáról harmadik fél által végzett hatásvizsgálatokkal szemben
Innováció és pozitív hatás a vállalati határokon túl is
A szervezeti ráhatás csökentése a szénsemlegesség, zéró kibocsátás és nettó zéró kibocsátás célok elérése során
Környezetvédelmi IT-stratégia végrehajtása
Mérés, jelentés, az energiafelhasználás minimalizálása és elmozdulás a megújuló energia felé
Copyright © 2024 Corporate Digital Responsibility - All Rights Reserved.
Check out the Digital Responsibility Forum for services and fractional consulting to help you on your CDR journey.